Kraków od dawna jest wielokulturowym miastem. On jest związany historycznie z wieloma zachodnimi krajami jak zarówno ze wschodnimi. Coraz  zwiększa się zainteresowanie miastem ze strony naszych sąsiadów ze wschodniej granicy. Ukraińcy, białorusini, rosjanie   przyjeżdżają tutaj studiować, pracować, budować swoje życie niektórzy w celach turystycznych lub po prostu robią zakupy. Nikogo to nie dziwi, że w Krakowie są miejsca, gdzie panują ukraińskie tradycje, kultura i atmosfera.

Nie jest tych miejsc dość wiele, ale są bardzo tradycyjne i atmosferyczne. Gdy macie ochotę poczuć się jak arystokrata lub po prostu wypić prawdziwą pyszną ukraińską kawę na wąskich ulicach Lwowa, to polecam odwiedzić Lwowską Kawiarnię na ulicy Lwowska 2. Oprócz gorących napojów tutaj można skosztować smaczne wypieki, desery i ciasteczka. W tym przytulnym miejscu, pełnym atmosfery współczesnej Zachodniej Ukrainy, odbywają się muzyczne koncerty, można też kupić ręcznie robione zabawki.

Żeby przekonać się jak wygląda prawdziwa Ukraina, warto zajrzeć na ukraińską wieś. Dokładnie taką atmosferę znaleźć można w  restauracji ‘Smak Ukraiński’ na ulicy Grodzkiej 21. To miejsce istnieje w Krakowie już około 25 lat i jest założone przez fundację Św. Włodzimierza. Ukraińcy, którzy tam zaglądają, przyznają, że wyposażenie, potrawy, a nawet zapach jest tutaj prawie taki sam, jak u ich babci w domu.

W menu znajdziemy cuda kuchni ukraińskiej, takie jak wertuny, kotleciki po kijowsku, pierogi, żarkę, barszcz i solankę mięsną po lwowsku. Można się napić ukraińskim piwem i kwasem chlebowym. Ściany restauracji ozdobione są najsłynniejszymi wierszami pisarza Tarasa Szewczenki, a w powietrzu płynie ukraińskie pieśni ludowe.

W Krakowie odbywają się liczne wydarzenia, poświęcone ukraińskiej kulturze, teatry reprezentują różne wystawy w języku ukraińskim. Dla tych, którzy tęsknią za Ojczyzną, i dla tych, którzy chcą zapoznać się z kolorową i bogatą ukraińską kulturą znajdą się miejsca, które warto zobaczyć w Krakowie. Naród ukraiński uważany jest za jeden z najbardziej gościnnych w świecie, bądźcie pewni, że czas, spędzony w takiej atmosferze będzie bardzo przyjemny.

Żródło: http://malopolskie.naszemiasto.pl/artykul/ukrainskie-oblicze-krakowa-odkryj-smaki-ukrainy-w-krakowie,3703364,artgal,t,id,tm.html