W dniu 4 października odbyło się zorganizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą Forum, poświęcone zagadnieniom ukraińskiego sektora energetycznego i perspektywom bilateralnej współpracy w tej niezwykle ważnej dla obu krajów dziedzinie ekonomicznej.

Mieliśmy okazję gościć delegację Ukrainy na najwyższym szczeblu – Ministra Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy Pana Ihora Nasalyka, Wiceprzewodniczącego Komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. Kompleksu Paliwowo-Energetycznego, Polityki Nuklearnej i Bezpieczeństwa Jądrowego Pana Oleksandra Dąbrowskiego, Dyrektora ds. Produkcji Przedsiębiorstwa Państwowego „NAEK „Energoatom” Pana Jurija Szejko, Dyrektora Generalnego P.S.A. „Ukrtransnafta” Pana Mykolę Havrylenko oraz doradców Ministra Energetyki Pana Petro Mirosznikowa i Pana Igora Buraka.

Delegacja ukraińska spotkała się z szeroką reprezentacją polskiego biznesu, mediów oraz instytucji związanych z branżą energetyczną. W trakcie wydarzenia strona ukraińska przedstawiła rezultaty reform, wprowadzanych przez władze tego kraju w sektorze energetycznym, obejmujące zarówno kwestię gazu, jak i ropy naftowej oraz energii tradycyjnej, jądrowej i alternatywnej. Należy wspomnieć, iż ukraiński sektor energetyczny to blisko 55,4 tysiące MGW zainstalowanej mocy (w Polsce to 38 tysięcy MGW). Energetyczny mix to dziś blisko 58% energii atomowej, wytwarzanej w 15 blokach jądrowych. Na Ukrainie znajduje się największa w Europie elektrownia – 6 tys. MGW (Zaporożska). Ukraina to także roczne wydobycie 21 mld. m3 gazu oraz drugie co do wielkości magazyny gazu w Europie, położone blisko granicy z Polską. To również ogromny potencjał w dziedzinie energoefektywności, energetyce wiatrowej, słonecznej i wodnej.

Ukraina przyjęła niedawno III pakiet regulacji Unii Europejskiej, tworzący instytucjonalne ramy prawa energetycznego w tym kraju. W czerwcu br. podpisała również umowę z europejską organizacją operatorów systemowych ENTSO-E o wprowadzaniu procesu pełnej synchronizacji systemu energetycznego Ukrainy z UE. W świetle tego dokumentu nowy wymiar zyskuje połączenie energetyczne miedzy Polską a Ukrainą.

Wszystkie te zmiany sprawiają, iż wobec procesu modernizacji i inwestycji u naszego wschodniego sąsiada, Ukraina staje się nowym atrakcyjnym rynkiem dla firm budownictwa energetycznego, podmiotów sektora informatycznego z doświadczeniem w energetyce oraz wiele innych podmiotów gospodarczych. Stajemy przed wyzwaniem elektomobilności, rozwoju energetyki odnawialnej i energoefektywności, które to jednocześnie są szansą na zaistnienie na rynku ukraińskim polskich firm.

Zorganizowane spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników i mediów, którzy po wysłuchaniu ukraińskich prelegentów mieli okazje do bezpośredniego kontaktu z nimi i zadania pytań na interesujące ich tematy. PUIG jest organizatorem wielu sympozjów i spotkań tematycznych, obejmujących najbardziej aktualne problemy i zjawiska w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych. Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne z nich.