Obywatelom państw trzecich, którzy chcą przyjechać do UE i którzy nie potrzebują wizy, trzeba będzie wypełnić formularz w internecie, zapłacić około 7 euro i poczekać 96 godzin na odpowiedź. Odpowiednie zmiany w przepisach Unii Europejskiej zostały przyjęte 25 kwietnia, jednak ich jeszcze musi zatwierdzić Parlament Europejski i zatwierdzić Rada UE.

Przedstawiciele europejskich stolic uchwaliły porozumienie między kierownictwem Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w sprawie Europejskiego systemu informacji o podróżach i autoryzacji (ETIAS).

Po wejściu w życie nowe przepisy doprowadzą do niniejszej zmiany najpierw na lotniskach i w portach morskich, a potem i na lądowych granicach. Zgodnie z nowymi przepisami, przed wejściem pasażerów na pokłady morskie i lotnicze przewoźnicy będą sprawdzać, obywatele państw trzecich posiadający aktualne uprawnienia wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Przez trzy lata od początku działania systemu to zobowiązanie będzie również obowiązywać w odniesieniu do międzynarodowych przewoźników realizujących przewozy pasażerów autobusami.

„Ta umowa to kolejny ważny krok w kierunku ochrony granic zewnętrznych UE. Informacje o tym, kto przyjeżdża do UE, uzyskanie ją do tego, jak dana osoba znajdzie się na granicy, pozwoli nam skuteczniej zatrzymać tych, którzy mogą zagrozić naszym obywatelom”, – oświadczył minister spraw wewnętrznych Bułgarii Walentin Radew.

ETIAS pozwoli sprawować kontrolę za wcześniej i w razie potrzeby odmówić wjazdu do strefy Schengen obywateli państw trzecich, którzy nie potrzebują wizy. Rada UE podkreśliła, że to pomoże poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, ochronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach dzięki identyfikacji osób, które mogą zagrażać jednej z tych sfer, zanim dotrą one na zewnętrzne granice UE.

To propozycja stała się konsekwencją co raz gorszej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, a zwłaszcza fali zamachów terrorystycznych, a także napływu migracyjnego.

Źródło: www.yavp.pl