W 2016 roku obywatele Ukrainy kupili w Krakowie ponad dwa razy więcej mieszkań i lokali użytkowych niż w roku 2015, wynika z danych rządu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oblicza, że w zeszłym roku Ukraińcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań spośród wszystkich obcokrajowców, wyprzedzając obywateli Niemiec i Wielkiej Brytanii. Według danych resortu dla samego Krakowa, Ukraińcy kupili w tym mieście 250 lokali mieszkalnych, 137 lokali użytkowych i 6 nieruchomości gruntowych. Nabywcami było 393 osób fizycznych lub prawnych z Ukrainy. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost liczby nieruchomości pozostających we władaniu obywateli Ukrainy w ciągu roku. Jeszcze w 2015 roku w Krakowie nieruchomości nabyło łącznie 126 klientów z Ukrainy, w 2014 – 97, a w 2010 – tylko 18.

Portal Magna Polonia cytuje informacje z jednego z biur handlu nieruchomościami, według których Ukraińcy nabywają lokale o niezbyt dużym metrażu, 40-70 metrów kwadratowych. Jak wskazuje portal, kupno mieszkań przez Ukraińców ułatwia fakt, że biura pośrednictwa zatrudniają ich rodaków jako swoich agentów. Ukraińcy chętniej korzystają z ich usług, niż z usług polskich pracowników.

źródło: magnapolonia.org