cracow-rynek

Od 2 do 12 lipca w Krakowie odbyła się 41 sesja Komitetu światowego dziedzictwa UNESCO. Jej inauguracja odbyła się w zamku królewskim na Wawelu, a oficjalna kolacja dla urzędników – w Sukiennice, na rynku głównym w Krakowie. Przypomnijmy, że historyczne centrum Krakowa – w zeszłym stolica Polski i miejsce koronacji królów polskich – został wpisany na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

W tym roku sesja poświęcona zagadnieniom strat od działań wojennych i zagrożeń ważnych miejsc ze strony ekstremizmu. Podczas spotkania zostanie także podjęta decyzja o tym, który z 34 zgłoszonych miejsc wejdzie na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Kandydat Polski – to zabytkowa kopalnia, w której wydobywano ołów, srebro i cynk, wraz z systemem podziemnych wód Tarnowskich gór. Ponadto, Komitet światowego dziedzictwa UNESCO omówi stan 99 miejsc, znajdujących się na liście Światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich jest Puszcza Białowieska, położona na Białorusi i w Polsce.

UNESCO jest organizacją wielostronnej współpracy w ramach edukacji, nauki, kultury i informacji. Obecnie członkami organizacji są 195 państw. Podczas forum UNESCO opracowywane są programy współpracy międzynarodowej i normy prawne w formie konwencji, rekomendacji lub deklaracji. Na liście światowego dziedzictwa znajdują się zabytki architektury i urbanistyki, pomniki przyrody, geologiczne edukacji i ekosystemów, a także krajobrazy kulturowe.