„Ukraińcy, podróżujący po Polsce często omijają północne rejony kraju, nie wiedząc o tym jak wspaniałe jest to miejsce na urlop, a szkoda…” – pisze Serhij Andrijczenko na portalu „Ukraińska prawda”.
Województwo warmińsko-mazurskie oferuje ciekawe trasy dla miłośników żeglarstwa i rowerzystów, miejsce to może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami i zasłużenie bywa nazywane Krainą Tysiąca Jezior.
Województwo obejmuje dwa malownicze regiony: Warmię i Mazury. Obecnie na tym terytorium miesza się wiele kultur: są osadnicy polskiej i ukraińskiej narodowości, także Łemkowie i potomkowie Niemców.
Można dotrzeć tutaj samochodem, a także publicznym transportem. Co ciekawe, 23 czerwca na okres wakacyjny zaplanowano bezpośrednie loty Kijów-Olsztyn. Dla fanów kolarstwa utworzono specjalną trasę rowerową na granicy Ukrainy, w wołyńskim i lwowskim obwodzie.
Podróż warto rozpocząć w przyjaznym, spokojnym i zadbanym Olsztynie, jaki może zaoferować fanom miejskiego odpoczynku spacery po parkach, puby i restauracje, wynajem samochodów i rowerów.

olsztyn
Z Olsztyna za kilka godzin można dotrzeć do znanego polskiego kurortu w Mikołajkach. Mało znane Ukraińcom miasto porównywalne jest z ośrodkiem narciarskim w Zakopanem. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Polski.
Miasto położone na brzegach dwóch dużych mazurskich jezior Tałty i Mikołajskiego jest największym portem.
Oprócz jezior, przyroda szczodrze obdarowała ten kraj różnorodnością flory i fauny, w tym również rzadkimi gatunkami. Są też malownicze lasy, bogate w grzyby i jagody. Jedną z rozrywek dla turystów jest park wodny w Mikołajkach. Mieści się w Hotelu Gołębiewskim i jest częścią dużego kompleksu rekreacyjnego. W mieście jest dużo zabytków, stare miasto i średniowieczne zamki.

mikoł
Mrągowo jest uważane za festiwalowe, kulturalne i rozrywkowe centrum województwa. Miasto oferuje wiele atrakcji w okresie wakacyjnym. Scena amfiteatru położona jest tuż nad jeziorem Czos. Zbudowana w 2012 roku, jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych w Mrągowie. Odbywają się tutaj znane festiwale: Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Muzyki Kresowej, Piknik Country. To ogromna scena w Polsce, jaka może pomieścić nawet 5300 widzów.

mrągowo
Jeszcze jedno miasto, jakie warto odwiedzić podczas podróży po północno-wschodniej Polsce, to Giżycko. Dzisiaj Giżycko jest wspaniałym miejscem odpoczynku dla wielbicieli sportu i miłośników przyrody. Otworzono tutaj klub żeglarski, klub jazdy konnej, istnieje mnóstwo tras rowerowych. Co roku w Giżycku odbywają się muzyczne festiwale. Dla miłośników historii wartym odwiedzenia będzie Wilczy Szaniec, główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

giżycko