24 sierpnia Ukraina obchodzi Święto Niepodległości. Z tej okazji Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie po raz kolejny zaprasza na Dzień Ukrainy w ramach Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym. Na program ukraińskiego pikniku artystycznego złożą się występy artystów, pokaz współczesnej mody folkowej i kreatywne warsztaty dla najmłodszych.

“Ten dzień będzie wyjątkowy dla nas wszystkich, bo pokażemy Krakowu, Polsce i turystom z całego świata nowoczesną, utalentowaną, hojną i przyjazną Ukrainę”, – powiedział konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleg Mandiuk.

W ciągu dnia odbywać się będą warsztaty i wykłady, prowadzone przez przedstawiciele Muzeum Narodowego historii Ukrainy. Można będzie nauczyć się trypolskiego malarstwa, produkcji monet z trójzębem lub zrobić tradycyjną ukraińską zabawkę z gliny ptaszka-gwizdka.

Podczas “Art Piknik” goście festiwalu będą mogli również zapoznać się z pracami finalistów Ogólnopolskiego konkursu rysunku dziecięcego. Zostaną przedstawione 150 wybranych przez jury prac.

“To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć Ukrainę oczami dzieci, które żyją w różnych regionach i przeżywają dzisiejsze wydarzenia poprzez sztukę” – mówi założycielka “Art piknik” Slava Frolova.

Organizatorami imprezy są konsulat generalny Ukrainy w Krakowie i Fundacja rozwoju i wsparcia młodej sztuki Ukrainy SLAVA FROLOVA – GROUP.

 

PROGRAM DNIA UKRAINY

12:00 Oficjalna część
12:10 Hymn Ukrainy i Hymn Polski w wykonaniu solistki Opery Śląskiej Swietłany Kaliniczenko (sopran)
12:20 Zespół folklorystyczny FIJV CAPELLA + taneczne pary
13:30 Pokaz współczesnej wyszywanki MODA FOLK
14:00 Koncert akordeonowy Bogdana Kyslaka
14:30 Występ zespołów dziecięcych
16:00 Zespół KWARTA LWOWSKA
17:00 Zespół SEMMAR (indie-pop, electro)
18:00 Zespół etno GO-A
19:00 Zespół rockowy GAPOCZKA