Rada Turystyki Krajów WNP w Duszanbe omówiła utworzenie wspólnej przestrzeni wizowej państw Azji Środkowej dla turystów. „Obecnie pracujemy nad stworzeniem wizy, jak ją nazywamy, »Jedwabny Szlak«, która będzie odpowiednikiem wizy Schengen. Na początku Kazachstan z Uzbekistanem” — cytuje TASS szefową komisji turystyki Ministerstwa Kultury i Sportu Kazachstanu Majniurę Murzamadijewą.

Jak wyjaśniła Murzamadijewa, turysta, który otrzymał „jedwabną wizę”, znajdując się w jednym z krajów Azji Środkowej, będzie mógł swobodnie przemieszczać się również w innych republikach regionu. Według Murzamadijewej, władze Kazachstanu wspierają inicjatywę i do końca roku kazachstańska strona oczekuje na zatwierdzenie od Uzbekistanu.

Co do umowy między Tadżykistanem i innymi krajami Azji Środkowej, według słów przewodniczącego Komitetu Rozwoju Turystyki Tadżykistanu Numona Abdugafforzody, resort opracowuje ten problem i „przygotuje ofertę dla rządu”.

Stworzenie jednolitego reżimu wizowego planuje się omówić na kolejnym posiedzeniu Rady Turystyki Krajów WNP, które odbędzie się w Samarkandzie w 2019 roku.