Narodowy Bank Ukrainy 22 maja 2018 roku wprowadził do obiegu monetę poświęconą „kopaniu ziemniaków”. Będzie ona miała nominał 10 hrywien, nakład – 4 tys. szt.

Moneta jest poświęcona ujawnieniu, w artystyczno-obrazowej manierze, wizerunku ukraińskiego archetypu ironicznej naiwności. Przecież wśród głównych wartości Ukraińców znajduje się ziemia-karmicielka. Miłość i praca dla niej od zawsze wiązała mężczyznę i kobietę. Monetę można zamówić online na stronie Narodowego Banku Ukrainy w cenie 1020 hrywien, powiadomiło biuro prasowe banku.

Na awersie monety znajduje się stylizowany wizerunek drzewa życia. W górnej części posiada ona lustrzane elementy. Na dole, na lustrzanym tle, umieszczono złote bulwy ziemniaków. Poniżej znajduje się mały herb państwowy Ukrainy oraz rok wybicia monety – 2018.

Na rewersie monety, na lustrzanym tle, znajdują się stylizowane postacie mężczyzny i kobiety, którzy kopią ziemniaki. Ich figury tworzą złote serce.

18 kwietnia 2018 r. Bank Narodowy Ukrainy wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 10 hrywien i nakładzie 1 mln szt. Jest ona poświęcona 100-leciu utworzenia Ukraińskiej Marynarki Wojennej.

wschodnik.pl